Ugryzienie osy należy do najbardziej bolesnych i nieprzyjemnych, choć zazwyczaj nie jest niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Niekiedy po użądleniu mogą jednak wystąpić mocne reakcje uczuleniowe. Warto zatem poznać podstawowe zasady pierwszej pomocy, żeby wiedzieć, jak się zachować w takiej sytuacji.

Użądlenie osy – jak do niego dochodzi?

Zazwyczaj osy same z siebie nie są agresywne. Można jednak podrażnić je i sprowokować do użądlenia poprzez wykonywanie gwałtownych ruchów lub przygniecenie owada. Wówczas osa, czując zagrożenie, zaczyna się bronić i dotkliwie żądli przeciwnika.

Czym objawia się użądlenie?

Jad osy działa natychmiastowo. Pierwszym i najważniejszym objawem użądlenia przez osę jest nagły i ostry ból, który naprawdę trudno przeoczyć. Równocześnie w miejscu użądlenia odczuwamy pieczenie, pojawia się także zaczerwienienie i widoczna opuchlizna.

U niektórych ludzi użądlenie osy może doprowadzić do mocnej reakcji alergicznej, a także do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Kilka użądleń zadanych równocześnie potrafi wywołać omdlenia i wymioty nawet u zdrowych osób. Należy zatem zachować maksymalną ostrożność.

Pierwsza pomoc w przypadku użądlenia przez osę

U zdrowych osób po użądleniu przez osę nie trzeba przeprowadzać specjalnych zabiegów medycznych. Warto jedynie zdezynfekować miejsce użądlenia, a następnie nałożyć kompres chłodzący lub specjalne żele łagodzące.

Skutecznym rozwiązaniem będzie zastosowanie certyfikowanego urządzenia bite away, które wykorzystuje ciepło do łagodzenia objawów ukąszeń rozmaitych owadów, w tym właśnie użądleń os. Szybkie i powtarzalne podgrzanie leczonej powierzchni skóry hamuje rozwój stanu zapalnego, pomaga zmniejszyć opuchliznę i dolegliwości bólowe oraz. bite away mogą stosować kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby cierpiące na alergię.  

Jak zapobiegać użądleniom osy?

Niekiedy trudno przewidzieć, w jakim miejscu może dojść do użądlenia. Warto jednak zachować daleko idącą ostrożność, zwłaszcza jeśli jesteśmy uczuleni na jad tego owada.

Powinniśmy unikać miejsc pełnych kwiatów oraz kwitnących krzewów, a jeśli już się w nich znajdujemy i zobaczymy owady, zachowujmy się spokojnie, bez wykonywania gwałtownych ruchów, które mogą sprowokować je do ataku.

Należy również przechowywać słodkie produkty spożywcze w zamkniętych opakowaniach oraz być ostrożnym podczas jedzenia słodyczy lub owoców na świeżym powietrzu.

Po pierwszym użądleniu warto szybko oddalić się z danego miejsca, gdyż rozdrażnione osy mają tendencję do ponawiania ataków, co może być niebezpieczne nawet dla zdrowych osób.

Jeśli chcemy uniknąć użądlenia przez osę, przede wszystkim należy zachować spokój, rozsądek oraz uwagę, co pozwala przeciwdziałać wystąpieniu wielu niebezpiecznych sytuacji.

bite away – klikasz i swędzenie znika!