Wycieczki w góry to niezmiernie popularny sposób spędzania czasu, który łączy rozkoszowanie się pięknem przyrody z intensywną aktywnością fizyczną. Trzeba pamiętać, że warunki na górskich szlakach potrafią być różne oraz szybko się zmieniać. Dlatego też warto od razu zapakować do plecaka podstawowe rzeczy, żeby być przygotowanym na różne sytuacje. W górach często jesteśmy bowiem zdani na siebie i kaprysy przyrody. Co zatem musi się znaleźć w plecaku górskiego turysty? Poniżej przedstawiamy 10 najważniejszych rzeczy.

1. Odpowiednie obuwie

Pokonywanie górskich szlaków to zazwyczaj całodzienna wędrówka. Dlatego też podstawą dla każdego turysty powinny być właśnie wygodne buty, odpowiednie do długich wypraw.

Powinny być lekkie, mieć grubą podeszwę, a przy tym usztywniać kostkę, ograniczając ryzyko uszkodzenia nogi podczas przemierzania kamienistych i nierównych tras.

Nie zapominajmy też o tym, że obuwie dobrze wcześniej rozchodzić, zanim zdecydujemy się wyjść w nim na szlak. Buty muszą być optymalnie dopasowane do stóp, żeby nie doprowadzić do bolesnych otarć i pęcherzy.

2. Plastry na odciski

Nawet najwygodniejsze obuwie może jednak w trudnych warunkach (wielogodzinny marsz, wysoka temperatura) doprowadzić do powstania bolesnych pęcherzy na stopach.

W takich sytuacjach jedynym ratunkiem są żelowe plastry, które łagodzą dolegliwości bólowe oraz osłaniają powstałą na stopie ranę. Dzięki temu spokojnie kontynuujemy marsz bez obaw o ciągłe podrażnianie zranionego miejsca na skórze.

3. Odpowiedni strój

Równie ważny jest oczywiście strój. Musi być wygodny i zakładany warstwami, na tak zwaną cebulkę. Warunki pogodowe w górach szybko i często się zmieniają. Z tego powodu warto mieć zawsze przy sobie kurtkę oraz ciepły polar, a także dodatkowe skarpetki na zmianę.

4. Ochrona przed deszczem

Nawet jeśli dysponujemy nieprzemakalną kurtką, w przypadku nadejścia nawałnicy nie uchroni nas ona przed lejącą się z nieba wodą. Dlatego też zawsze warto zabrać ze sobą pelerynę przeciwdeszczową, dzięki której ograniczymy nasiąkanie wodą odzieży, a także zabezpieczymy sprzęt i plecak przed dostaniem się do jego wnętrza strumieni wody.

5. Folia NRC

Folia NRC, czyli inaczej koc ratunkowy, to cienka płachta z tworzywa sztucznego, która niejednokrotnie dosłownie ratuje życie w górach. Pomaga ograniczać utratę ciepła, zwłaszcza podczas wietrznej pogody lub w godzinach nocnych.

Koce termiczne wykorzystuje się powszechnie w turystyce oraz ratownictwie do utrzymywania odpowiedniej temperatury ciała w niekorzystnych warunkach.

6. Mapa

Większość z nas jest już niemal całkowicie uzależniona od telefonów i nawigacji satelitarnej. W górach nie zawsze znajdziemy jednak zasięg, a telefony mają tendencję do rozładowywania się w najmniej oczekiwanych chwilach.

Dlatego też warto zawsze zabrać ze sobą mapę trasy, którą planujemy przemierzyć. Dzięki temu poradzimy sobie, nawet jeśli cała elektronika postanowi zaszwankować.

7. Środki na ukąszenia owadów

Wędrując w plenerze, zawsze narażamy się na ukąszenia owadów. Warto zatem zabrać ze sobą skuteczne repelenty. Oprócz nich powinniśmy mieć także środki uśmierzające ból po ewentualnym ugryzieniu. Mogą to być popularne maści i żele lub nowoczesne wielkości długopisu urządzenie bite away, które hamuje rozwój stanu zapalnego, zmniejszając świąd i opuchliznę po ukąszeniach komarów, os, pszczół i meszek.

8. Latarka

Noc w górach potrafi nadejść szybko i niespodziewanie. Trzeba zatem zawsze mieć przy sobie latarkę, żeby zyskać pewność, że bezpiecznie i pewnie zejdziemy ze szlaku do miejsca postoju lub do schroniska górskiego.

9. Telefon i powerbank

Telefon w górach przydaje się nie tylko do robienia zapierających dech w piersiach zdjęć. To także nasza łączność ze światem w sytuacji kryzysowej. Dlatego też oprócz samego smartphona trzeba koniecznie zabrać ze sobą naładowany powerbank, który pozwoli podładować telefon nawet w leśnej głuszy.

10. Czekolada lub coś słodkiego na ząb

Wyprawy górskie potrafią być bardzo męczące. Kiedy szybko opadamy z sił na szlaku, przydaje się drobna, słodka przekąska. Może to być kawałek czekolady lub batonik. W warunkach górskich nie musimy aż tak restrykcyjnie dbać o dietę. Niekiedy niewielka kostka czekolady może bowiem zdziałać prawdziwe cuda – pozwalając na kontynuowanie wyprawy i cieszenie się piękną przygodą.

bite away – klikasz i swędzenie znika!