Chyba nikt nie lubi komarów. Boleśnie gryzą i często utrudniają zaśnięcie, gdy niewielki owad wtargnie do pomieszczenia i nieprzyjemnie brzęczy nad głową w ciemności. Warto wiedzieć, że często sami przyciągamy te owady, a nawet prowokujemy ugryzienia komarów.

Co przyciąga komary? Jak sobie z nimi poradzić i czy istnieją rozwiązania, które skutecznie je odstraszają. Jak się zachować, żeby nie doszło do ukąszenia przez owada?

Co przyciąga komary?

Komary to uciążliwe owady, które niejednokrotnie są w stanie ugryźć nawet przez odzież, powodując ból, świąd i zaczerwienienie wokół ranki. Potrafią skutecznie zepsuć każde wyjście w plener.

Aby ograniczyć kontakt z nimi do zupełnego minimum, warto poznać upodobania tych owadów.

Co przyciąga owady? Zazwyczaj występują w dużych grupach, w pobliżu słodkowodnych zbiorników wodnych. Mogą to być stawy, jeziora, rzeki, a nawet kałuże lub beczki z wodą. W takich miejscach znajdziemy ich najwięcej.

Komary preferują mocno zacienione przestrzenie. Dlatego najczęściej spotyka się je w pobliżu drzew lub krzewów, które zmniejszają dostęp promieni słonecznych.

Okazuje się, że niekiedy sami przyciągamy te insekty, narażając się na ukąszenia komarów. Szczególnie mocno wabi je zapach ludzkiego potu, a zwłaszcza obecny w nim amoniak oraz kwas mlekowy, które komary wyczuwają nawet z 30 metrów.

Co jeszcze je przyciąga? Komary reagują na podwyższoną temperaturę ciała podczas choroby, uprawiania sportu itp. Jeśli temperatura wzrośnie choćby o kilka kresek, narażamy się na częstsze ugryzienia owadów.

Co odstrasza komary?

Nie oznacza to jednak, że jesteśmy całkiem bezbronni. Trzeba tylko wykorzystać wiedzę o tym, czego owady nie tolerują. Przygotowanie się do wyjścia w plener sprawi, że ukąszenia komarów nie będą aż tak dotkliwe.

Co zrobić, żeby wypoczywać w plenerze lub w domu i nie martwić się ugryzieniami? Kilka praktycznych porad podajemy poniżej.

Postaw na rośliny i pozbądź się komarów

W walce przeciwko komarom w naszych ogrodach i domach wsparciem jest sama natura. Istnieje wiele roślin, które odstraszają tych nieproszonych gości.

Do najskuteczniejszych zalicza się:

 • plektrantus (znany też pod nazwą komarzyca),
 • pelargonia,
 • lawenda,
 • koper włoski,
 • geranium,
 • kocimiętka.

Komary nie lubią zapachu tych roślin. Jeśli zatem posadzimy je na balkonie lub w ogrodzie, skutecznie zniechęcimy intruzów do wtargnięcia na nasz teren.

Stosuj olejki eteryczne

Jeśli nie chcemy martwić się o ukąszenia komarów, warto mieć zawsze przy sobie naturalne olejki eteryczne. Niektóre z nich odstraszają także inne owady i pajęczaki.

Warto wybrać olejek:

 • rozmarynowy,
 • lawendowy,
 • bazyliowy,
 • tymiankowy,
 • cytrynowy,
 • cynamonowy,
 • eukaliptusowy,
 • miętowy.

Aplikuje się je bezpośrednio na skórę, pamiętając, że niektóre z nich mogą prowadzić do efektów ubocznych w kontakcie ze słońcem. Fotouczulający jest na przykład olejek cytrusowy.

Czosnek i cebula – domowe sposoby na odstraszanie komarów

Skuteczną bronią przeciwko komarom są obecne w niemal każdej kuchni czosnek i cebula. Komary nie przepadają za ich zapachem.

Co zatem można zrobić, żeby zmniejszyć ilość owadów w naszych domach? Wystarczy położyć kilka plasterków cebuli lub czosnku na parapecie.

Pamiętajmy jednak, że to rozwiązanie wiąże się też ze skutkiem ubocznym, czyli intensywnym zapachem roznoszącym się w całym domu.

Co na ugryzienia komarów?

Nie ma niestety środków idealnych, które działają ze 100-procentową skutecznością. Dlatego warto zaopatrzyć się także w maści antyhistaminowe, zmniejszające reakcję uczuleniową na ugryzienia oraz w bite away, czyli certyfikowane urządzenie medyczne, uśmierzające ból i swędzenie dzięki terapii skoncentrowanym ciepłem.

Odpowiednia ochrona oraz środki na ukąszenia komarów sprawią, że wypoczynek stanie się znacznie przyjemniejszy.

bite away – klikasz i swędzenie znika!