Spędzanie czasu w plenerze to wielka przyjemność, obarczona jednak ryzykiem ukąszenia przez owada. W ogrodzie, na tarasie lub na spacerze w parku możemy spotkać wiele różnych, niekiedy groźnych stworzeń, które potrafią nas dotkliwie pogryźć lub użądlić.

Do szczególnie popularnych zaliczają się pszczoły i osy. Jeśli zastanawialiście się, czym się różni pszczoła od osy i chcielibyście wiedzieć, co zrobić w razie użądlenia, zachęcamy do lektury dzisiejszego artykułu.

Czym się różni pszczoła od osy?

Oba owady bywają często mylone, ze względu na sporą ilość podobieństw w ich wyglądzie. Nie oznacza to jednak, że nie da się ich rozpoznać. Wbrew pozorom osy i pszczoły różnią się pod wieloma względami – zarówno w kwestii wyglądu, jak i zachowania.

Jak wygląda pszczoła?

Pszczoły to owady o długości dochodzącej do 1,8 centymetra. Mają krępe, lekko wydłużone ciała oraz skrzydła z przezroczystej błonki. Tułów i odwłok pszczoły jest barwy ciemnobrązowej lub ciemnopomarańczowej. Nogi są dość masywne.

Całe ciało pszczoły pokrywają tysiące delikatnych włosków, co zbliża je nieco do trzmiela, od którego jest jednak znacznie smuklejsza.

Jak wyglądają osy?

Osy osiągają długość do 1,8 centymetra, choć niektóre rodzaje potrafią być nieco większe. Ich ciało pokrywa gładki i lśniący pancerz, w wyraźne czarno-żółte pasy.

Pomiędzy tułowiem a odwłokiem mocno zarysowuje się wcięcie, które dało nazwę do opisywania części ciała u człowieka. Mowa oczywiście o „talii osy”.

Odnóża osy są cienkie. Przyjmują jednolicie żółty kolor.

Różnice między pszczołą a osą

Jak zatem można zaobserwować, wbrew pozorom osy i pszczoły można łatwo rozróżnić, gdyż owady te tylko z pozoru są do siebie bardzo podobne. Łączy je w zasadzie głównie wielkość.

A co je różni? Podstawową różnicą w wyglądzie osy i pszczoły jest kolor obu owadów. Wskazówką są również mocno zarysowane pasy na ciele os.

Oprócz tego osy są gładkie, na ich ciele nie pojawiają się włoski tak charakterystyczne dla pszczół. Ogólny wygląd również pozwala łatwo rozpoznać oba owady – pszczoły są krępe i nie mają wcięcia widocznego na ciele os.

Poza tym zasadnicze różnice pojawiają się także w zachowaniu obu gatunków owadów. Pszczoły miodne zbierają nektar i produkują miód, czym nie zajmują się osy. Pszczoły żywią się wyłącznie pokarmem roślinnym, a osy mogą również spożywać pokarmy zwierzęce, np. mięso.

Na koniec pamiętajmy również o tym, że pszczoły są spokojniejsze od os. Atakują wyłącznie w sytuacji zagrożenia. W chwili użądlenia przez pszczołę jej żądło odpada, a owad umiera. Osy natomiast mogą żądlić wielokrotnie, gdy zostaną sprowokowane. Stąd też wzięła się ich niezbyt dobra sława.

Co na użądlenia pszczoły lub osy?

W przypadku użądlenia przez oba rodzaje owadów, należy szybko zastosować skuteczne środki zmniejszające nieprzyjemne objawy, jak ból, pieczenie i obrzęk.

Warto wykorzystać zimne okłady i maści histaminowe. Jeśli natomiast wolimy naturalne rozwiązania, wielkim wsparciem będzie bite away – certyfikowane urządzenie medyczne, uśmierzające ból dzięki terapii skoncentrowanym ciepłem.

Postawmy na sprawdzone rozwiązania, zachowajmy ostrożność, stosujmy skuteczne środki na użądlenia owadów i nie prowokujmy owadów. Dzięki temu przyjemnie i spokojnie spędzimy czas na łonie natury.

bite away – klikasz i swędzenie znika!