Mało które owady okryły się tak złą sławą, jak osy. Ich ugryzienie bywa bardzo bolesne i nieprzyjemne. Istnieje jednak wiele skutecznych sposobów na to, żeby pozbyć się tych nieproszonych gości i móc spokojnie odpoczywać bez obaw o użądlenie przez owada.

Jeśli chcecie wiedzieć, jak odstraszyć osy, zapraszamy do lektury dzisiejszego artykułu, w którym opowiemy o tym, jakich substancji szczególnie nie lubią te owady.

Czy osy są agresywne?

Wiele osób myśli, że osy są agresywne i atakują bez powodu. Oczywiście nawet wśród tych owadów występują rodzaje, które bywają szczególnie niebezpieczne. Są to Vespula germanica, która gniazduje na dachach lub Vespula vulgaris, która zakłada gniazda w jamkach w ziemi.

Nawet jednak w ich przypadku warto jednak pamiętać, że do użądlenia osy może dojść tylko wtedy, gdy owad zostanie do tego sprowokowany, na przykład poprzez zbytnie zbliżenie się do gniazda lub wykonywanie gwałtownych ruchów.

Czy osy są pożyteczne? Rola os w przyrodzie

Większości z nas osy kojarzą się tylko z natrętnymi i groźnymi owadami. Często jednak zapominamy o tym, że są to pożyteczne zwierzęta, które mają swoje miejsce w ekosystemie.

Osy żywią się mączlikami, gąsienicami i mszycami. Powinni je zatem doceniać przede wszystkim właściciele mniejszych lub większych ogródków. Owady te skutecznie eliminują bowiem najbardziej popularne szkodniki roślin, przyczyniające się do wielkich zniszczeń w uprawach.

Warto o tym pamiętać, zanim podejmiemy decyzję o zabijaniu owadów, które przypadkowo pojawią się w naszym domu lub ogrodzie. Często zdecydowanie lepiej wykorzystać sprawdzone metody odstraszania os.

Co odstrasza osy?

Sklepowe półki w okresie wiosenno-letnim aż uginają się od rozmaitych preparatów, których zadaniem jest odstraszanie os. Pomagają one skutecznie uniknąć użądlenia przez owada. Jak wybrać najlepszy?

Gotowe środki odstraszające owady – repelenty na osy

Repelenty najczęściej występują w formie sprayu lub płynu do aplikacji na skórę lub odzież. Sprawdza się to zatem zwłaszcza wtedy, gdy chcemy spędzić przyjemnie czas na tarasie, w ogrodzie lub wybrać się na spacer. Znacząca większość owadów będzie nas unikać.

Można także postawić na rozmaite świece zapachowe lub specjalne spirale, których zapach również zniechęca owady do zbliżania się do danej przestrzeni, na przykład przydomowego tarasu.

Olej goździkowy – domowe sposoby na osy

Środki chemiczne jednak nie zawsze mogą być bezpiecznie stosowane. Przed użyciem należy dokładnie zapoznać się ze wskazaniami na opakowaniu. Zwłaszcza w przypadku mocnych preparatów mogą bowiem pojawiać się ograniczenia co do wieku użytkowników. Wielu repelentów nie powinno być używane przez małe dzieci. Część z nich nie jest też wskazana dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

Wówczas warto zwrócić się w stronę środków naturalnych. Jednym z najskuteczniejszych jest olejek goździkowy na osy.

Dla człowieka jego zapach jest zazwyczaj przyjemny. Osy jednak szczególnie go nie lubią i trzymają się z daleka od jego źródła.

Wystarczy tylko przygotować roztwór z wody i olejku goździkowego, który można rozpylać w pomieszczeniu lub na tarasie. Warto spryskać nim również tekstylia, np. zasłony, tapicerowane meble, poduszki.

Podgrzany ocet

Osy bardzo nie lubią także zapachu podgrzanego octu. Często wystarczy raptem niewielki pojemniczek, żeby skutecznie zniechęcić owady do pojawiania się w danym miejscu.

Trzeba jednak pamiętać, że o ile zapach olejku goździkowego jest raczej przyjemny, to ocet może być drażniący dla osób szczególnie wrażliwych na silne aromaty.

Jak zrobić pułapkę na osy?

Nie zawsze udaje się trwale odstraszyć osy. Jeżeli widzimy, że ich liczba stale wzrasta i nie możemy sobie z nimi poradzić, warto wykorzystać pułapki na osy.

Pułapki stanowią skuteczny sposób walki z owadami w domu i ogrodzie. Ich przygotowanie nie jest specjalnie trudne. Wystarczy bowiem butelka po napojach, z której odcinamy górną część. Odwracamy ją do góry nogami, tworząc coś na kształt lejka i ponownie łączymy obie części. Do środka wlewamy słodki sok lub piwo, czyli skuteczne przynęty.

W sklepach można również znaleźć gotowe pułapki, które wypełnia się specjalnymi, syntetycznymi preparatami, pozwalającymi na szybkie pozbycie się owadów.

Jak pozbyć się gniazda os w domu?

Zdarzają się również przypadki, gdy osy zakładają w domu lub ogrodzie gniazdo. Wówczas trzeba działać szybko i sprawnie.

Jak pozbyć się gniazda os? Do takiego zabiegu trzeba się dobrze przygotować. Gniazdo powinno się usuwać w czasie, gdy owady są najmniej aktywne, na przykład nocą lub wczesnym rankiem. Należy założyć odzież ochronną, osłaniającą niemal całe ciało, co uchroni przed ewentualnymi użądleniami.

Gniazdo opryskuje się preparatem, na przykład gaśnicą na osy BROS. Działa ona na odległość nawet 7 metrów, dzięki czemu nie trzeba zbytnio zbliżać się do gniazda. W razie potrzeby czynność powtarza się na drugi lub trzeci dzień. Gdy stwierdzimy, że udało się całkowicie wytępić owady, wówczas nakłada się delikatnie na gniazdo worek i odcina je od ściany.

Czy ugryzienie przez osy może być groźne?

Użądlenie osy jest niezmiernie nieprzyjemne. Powoduje intensywny ból, pieczenie oraz obrzęk i zaczerwienienie skóry.

Dla większości osób użądlenie wiąże się tylko z kilkoma przykrymi objawami, które mijają po kilku dniach. Inaczej wygląda jednak sytuacja w przypadku osób uczulonych na jad osy. Jeśli osa użądli alergika, może dojść do gwałtownej reakcji uczuleniowej, a w efekcie nawet do wstrząsu anafilaktycznego.

Co sprawdza się na użądlenia osy?

Jeśli występują u nas wyłącznie nieprzyjemne objawy podstawowe, bez intensywnej reakcji uczuleniowej, wielkim wsparciem stają się najprostsze środki na ukąszenia owadów. Wiele osób przykłada zimne okłady, które niemal od razu przynoszą ulgę. W razie większych dolegliwości bólowych, warto sięgnąć po maści antyhistaminowe, szybko powstrzymujące rozprzestrzenianie się reakcji uczuleniowej na skórze.

Naturalnym i wygodnym rozwiązaniem, które warto zawsze mieć przy sobie, jest urządzenie bite away. Dzięki terapii skoncentrowanym ciepłem niemal od razu przynosi ulgę i skutecznie wspiera leczenie dolegliwości, które wywołuje użądlenie pszczoły lub osy, a także ukąszenia owadów, jak komary czy meszki. Urządzenie może być bez przeszkód stosowane przez pacjentów w różnym wieku.

Bądźmy szczególnie ostrożni w kontaktach z osami, zachowajmy uwagę i stawiajmy na sprawdzone repelenty i środki po ukąszeniu owadów. Dzięki temu zawsze będziemy mogli przyjemnie i spokojnie spędzać czas w domu lub ogrodzie, bez obaw o użądlenia osy.

bite away – klikasz i swędzenie znika!