Osy należą do szczególnie uciążliwych owadów, których ugryzienia bywają naprawdę bolesne, a dla niektórych osób nawet niebezpieczne. Niestety często zdarza się, że w domu lub ogrodzie znajdujemy gniazdo tych groźnych owadów.

Jak pozbyć się os? Co zrobić, żeby zlikwidować gniazdo os – skutecznie i bez niepotrzebnego narażania się na użądlenia owadów?

Jak przeciwdziałać powstawaniu gniazd?

Zazwyczaj najlepszą ochroną jest profilaktyka. Podobnie bywa także w przypadku os. Jeśli chcemy zminimalizować ryzyko założenia przez osy gniazda na terenie naszej posesji, warto postawić na sprawdzone sposoby naturalne. Jak odstraszyć osy?

Podstawową metodą na odstraszenie os jest posadzenie w ogrodzie roślin, których one nie tolerują. Owady te nie przepadają za olejkami eterycznymi, zawartymi na przykład w mięcie, kocimiętce lub trawie cytrynowej. Dzięki nim osy trzymają się z daleka od ogrodu.

Jeżeli natomiast zależy nam na jeszcze skuteczniejszym przepędzeniu owadów, można od czasu do czasu przecierać meble ogrodowe i inne elementy wyposażenia roztworem wody i olejku goździkowego, szczególnie przez nie nielubianego.

Gdzie najczęściej powstają gniazda os?

Jeśli zastanawiamy się, jak pozbyć się os, warto dokładnie poznać zwyczaje tych zwierząt. Najczęściej zakładają one gniazda w ogrodzie.

Mogą je zbudować bezpośrednio w ziemi, w norach gryzoni. Często można także spotkać się z gniazdami os w korzeniach drzew lub w dziuplach, a nawet przyczepione do ścian budynków.

Skuteczne usunięcie os z ogrodu jest zatem ściśle powiązane ze zlokalizowaniem ich domostwa. Najłatwiej to osiągnąć, obserwując owady przez kilka dni.

Warto przy tym pamiętać, że wbrew obiegowej opinii, osy nie są agresywne same z siebie. Ruszają do ataku dopiero wtedy, gdy wykonujemy gwałtowne, nerwowe ruchy lub naruszamy ich teren. Jeżeli zatem chcemy usunąć gniazdo os, powinniśmy zadbać o odpowiedni strój, z rękawicami i osłoną na twarz, dla zapewnienia sobie ochrony przed ugryzieniami rozzłoszczonych owadów.

Jak usunąć gniazdo os?

Podstawowym sposobem na to, żeby pozbyć się os, jest oczywiście usunięcie całego gniazda. Wykorzystuje się do tego specjalne preparaty owadobójcze, dostępne w sklepach ogrodniczych.

Do najpopularniejszych zalicza się choćby:

  • Ficam 80 WP,
  • Solfac WP 10,
  • Kordon 10 WP.

Każdy z nich należy do środków kontaktowych, którymi spryskuje się gniazda. Najlepiej przeprowadzić takie działania w chwili mniejszej aktywności owadów, na przykład wczesnym rankiem.

Oprócz omówionych wcześniej środków można się także zetknąć ze świecami dymnymi na owady. Dzięki nim udaje się zlikwidować gniazda os, do których nie mamy bezpośredniego dostępu.

Pułapki na osy, czyli jak bezpiecznie pozbyć się os?

Zniszczenie całego gniazda jest skuteczną metodą na eliminację os z naszej przestrzeni. Poza tym rozwiązaniem można również wabić pojedyncze owady-robotnice.

Służą do tego specjalne pułapki, w których umieszcza się substancje wabiące (na przykład popularny środek o nazwie Ecoloc).

Tak przygotowane pułapki rozmieszcza się w miejscach najczęściej odwiedzanych przez owady. Mogą się znaleźć na drzewach, krzewach lub budynkach. Warto zwrócić uwagę na to, żeby nie umieszczać ich zbyt blisko gniazda. Osy bowiem szukają pożywienia w odległości przynajmniej około kilkuset metrów od miejsca, w którym żyją.

Jak się chronić przed osami?

Nawet jeśli wiemy, jak pozbyć się os i udało się nam usunąć niebezpieczne owady z ogrodu, warto cały czas zachować ostrożność i stosować skuteczne środki ochrony przed osami.

Podstawą jest odpowiednie zachowanie. Gdy zauważymy osę, trzeba zachować spokój i nie wykonywać gwałtownych ruchów, które mogłyby sprowokować owada do ataku.

Warto unikać przebywania w pobliżu kwiatów lub przestrzeni, w których znajdują się duże ilości dojrzałych owoców, gdyż z dużą dozą prawdopodobieństwa znajduje się tam wiele owadów.

Jeżeli osa już zaatakowała, powinniśmy szybko oddalić się od danego miejsca. Osa może wrócić i ponowić atak. Mogą też nadlecieć inne owady.

Skuteczne środki na użądlenie osy

A co zrobić, gdy już dojdzie do użądlenia? U zdrowych osób użądlenie osy nie prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Pojawia się tylko piekący ból, swędzenie, zaczerwienienie i obrzęk.

Użądlenie osy bywa jednak niebezpieczne dla alergików, u których niejednokrotnie prowadzi do poważnych konsekwencji, włącznie ze wstrząsem anafilaktycznym. Jeżeli objawy użądlenia osy nie ustępują lub wręcz się nasilają po kilku godzinach, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

W większości przypadków wystarczy jednak zastosowanie domowych środków, minimalizujących odczuwanie nieprzyjemnych objawów.

Co można zastosować? Świetnie sprawdzają się najprostsze rozwiązania. Warto na przykład przyłożyć chłodny okład, który skutecznie zmniejsza dolegliwości bólowe i pomaga zmniejszyć obrzęk.

Do innych popularnych środków naturalnych zalicza się choćby:

  • sok z cytryny,
  • okład z octu,
  • okład z sody oczyszczonej,
  • olejek lawendowy,
  • żel z aloesem.

Jeżeli preparaty tego typu nie działają, można sięgnąć po dostępne w każdej aptece maści i kremy antyhistaminowe, które zmniejszają obrzęk i szybko pomagają się uporać z reakcją uczuleniową na jad owada.

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie certyfikowanego urządzenia medycznego bite away. W tym przypadku nie musimy aplikować na skórę żadnych, dodatkowych środków, żeby szybko poczuć ulgę. Wszystko dzięki terapii skoncentrowanym ciepłem. Ceramiczna końcówka urządzenia nagrzewa się do temperatury ok. 51 stopni Celsjusza. Po przyłożeniu na 3 lub 5 sekund do skóry niemal natychmiast aktywuje procesy lecznicze, a my po kilku chwilach odczuwamy sporą ulgę. Ponieważ urządzenie nie wykorzystuje środków farmakologicznych, może być swobodnie i bezpiecznie stosowane przez alergików, dzieci oraz kobiety w ciąży.

Dbajmy o swoje bezpieczeństwo w domu i ogrodzie. Jeżeli zauważymy gniazdo os, postarajmy się jak najszybciej je usunąć. A oprócz tego stosujmy skuteczne repelenty i zawsze miejmy przy sobie sprawdzone środki na użądlenia os. Dzięki temu już żaden owad nie zakłóci naszego domowego spokoju.

bite away – klikasz i swędzenie znika!