Szerszeni boi się większość ludzi. Można je spotkać zdecydowanie rzadziej niż inne owady, jak choćby pszczoły lub osy, jednakże coraz częściej pojawiają się w naszych ogrodach lub domach, a nawet zakładają w ich pobliżu gniazda.

Jak wygląda szerszeń i jak sobie z nim poradzić, jeśli pojawi się w naszym mieszkaniu lub domu? O tym napiszemy w dzisiejszym tekście.

Jak wygląda szerszeń?

Szerszenie należą do tej samej rodziny owadów, co osy, czyli do osowatych. W naszym kraju najczęściej występują szerszenie europejskie, choć w ostatnich latach zaczęły również pojawiać się szerszenie azjatyckie, większe od swoich zachodnich kuzynów.

Jak wygląda szerszeń? Owady z tej rodziny są dość podobne do os. Mają pancerz w żółto-czarne pasy oraz silnie zarysowane wcięcie pomiędzy tułowiem a odwłokiem.

Co zatem je wyróżnia? Szerszenie osiągają znacznie większe rozmiary niż zwykłe osy. Osobniki z rodziny europejskiej osiągają do 3,5 centymetra długości. Okazy azjatyckie miewają natomiast nawet 6 centymetrów długości.

Czy ugryzienie przez szerszenia jest groźne?

Utarło się stwierdzenie, że jad szerszenia jest niezmiernie niebezpieczny i jeśli użądli nas kilka osobników, może to doprowadzić do śmierci.

Okazuje się jednak, że jad szerszeni nie jest dużo silniejszy niż ten, którym dysponują osy i pszczoły. Dlatego użądlenie szerszenia nie jest specjalnie niebezpieczne dla zdrowych osób.

Jeśli jednak spotkamy szerszenia, należy szczególnie uważać, żeby nie dopuścić do użądlenia w szyję, okolice ust lub nosa. Może być to bowiem groźne i spowodować poważne problemy z oddychaniem.

Uczulenie na jad szerszenia

Problemy mogą pojawić się u alergików. W takich przypadkach niejednokrotnie dochodzi do silnych reakcji uczuleniowych, które potrafią prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, a nawet śmierci.

Osoby, które wiedzą zatem o tym, że są uczulone na jad szerszenia, muszą wykazywać się znacznie większą ostrożnością podczas spacerów lub spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Jeśli dojdzie do użądlenia przez szerszenia u alergika, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który zajmie się dalszym leczeniem.

Jak się zachować, gdy szerszeń wleci do domu?

Szerszenie nie zaliczają się do bardzo agresywnych owadów, do czasu gdy nie zostaną sprowokowane do ataku. Dlatego, jeśli w naszym domu pojawi się szerszeń, nie należy wykonywać gwałtownych ruchów. Warto zadbać o to, żeby w pobliżu owada nie znajdowały się dzieci i zwierzęta.

Zanim przystąpimy do usunięcia szerszenia z domu, warto założyć przynajmniej dwie warstwy grubej odzieży, dokładnie zasłaniającej ręce, nogi i twarz. Pamiętajmy, że owady reagują na kolory, najlepiej zatem wykorzystać ubrania w stonowanych odcieniach.

Warto zacząć od otwarcia drzwi i okien. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że owad sam wyfrunie z domu. Można również wykorzystać specjalne rakiety na owady albo środki chemiczne przeciwko szerszeniom.

Jak pozbyć się gniazda szerszeni?

Jeżeli owady pojawiają się regularnie, najprawdopodobniej wybudowały gniazdo w domu lub ogrodzie. W takiej sytuacji należy ostrożnie śledzić je i zlokalizować miejsce ich bytowania.

Pamiętajmy, że w gniazdach szerszeni może żyć nawet kilkaset owadów, które potrafią dotkliwie pożądlić człowieka podczas prób walki z nimi. Lepiej zatem nie próbować działać na własną rękę, tylko skorzystać z usług specjalistów, wyposażonych w odpowiedni sprzęt i mających doświadczenie w usuwaniu gniazd owadów.

Skuteczne sposoby na użądlenie szerszenia

Nie zawsze udaje się jednak skutecznie odstraszyć szerszenie i czasami dochodzi do użądlenia przez szerszenia.

Co wówczas zrobić? Jeśli nie jesteśmy uczuleni na jad tych owadów, można po prostu wykorzystać domowe sposoby, które pomogą poradzić sobie z nieprzyjemnymi objawami, jak ból, obrzęk i pieczenie.

Warto zastosować zimne okłady, które przynoszą ulgę i pomagają uporać się z opuchlizną. Można także wypić roztwór wapna, dzięki czemu zmniejsza się uczucie swędzenia.

Wiele osób decyduje się też na zastosowanie maści przeciwhistaminowych, które zmniejszają objawy reakcji alergicznej na jad szerszeni oraz przyspieszają leczenie.

Dla zwolenników naturalnych rozwiązań skutecznym sposobem na walkę z objawami użądleń szerszenia jest urządzenie bite away, które przynosi ulgę, dzięki zastosowaniu terapii skoncentrowanym ciepłem. Bez używania środków farmakologicznych aktywuje ono procesy lecznicze w skórze oraz szybko zmniejsza ból i swędzenie.

Użądlenia szerszenia bywają bardzo nieprzyjemne, a czasami nawet groźne. Zachowajmy zatem ostrożność oraz wyposażmy się we właściwe środki takie, jak bite away, żeby czuć się bezpiecznie w swoich domu i ogrodzie.

bite away – klikasz i swędzenie znika!