Gdy na zewnątrz robi się ciepło i przyjemnie, chętnie spędzamy czas na łonie natury, spacerując po parkach i lasach lub wypoczywając w ogrodzie. Coraz częściej rekreacja w plenerze wiąże się jednak z ryzykiem ugryzienia przez kleszcza. Te małe pajęczaki są już obecne nie tylko w lasach, ale też w centrach dużych miast. Co zrobić, gdy ugryzie nas kleszcz? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Gdzie czyhają kleszcze? W jakie miejsca najczęściej się wgryzają?

Dawniej kleszcze występowały głównie w lasach. Obecnie można je spotkać również w miastach – w parkach publicznych oraz prywatnych ogródkach. Łatwo spotkać je w wilgotnych lasach mieszanych, w wysokich zaroślach, trawach i paprociach, a także wśród krzewów jeżyn, czarnego bzu i leszczyn, w których wyczekują nadejścia potencjalnej ofiary. Przechodząc obok rośliny, zabieramy kleszcza ze sobą.

Kleszcze gryzą zarówno zwierzęta, jak i ludzi. Gdy znajdą się na powierzchni skóry, wędrują po niej w poszukiwaniu miejsca, w którym jest ona najcieńsza, na przykład za uszami, poniżej linii włosów, pod pachami, ramionami lub w okolicy pachwin. Kiedy znajdą odpowiednie miejsce, wgryzają się w skórę.

Kleszcze przenoszą wiele chorób, między innymi boreliozę, babeszjozę i kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Najczęściej wiąże się z nimi pierwsza z wymienionych chorób, a odsetek zarażonych kleszczy jest naprawdę duży.

Po wyjęciu kleszcza należy zatem obserwować skórę. Początkowe zaczerwienienie i lekkie opuchnięcie powinno ustąpić po kilku dniach. Objawem niepokojącym jest natomiast pojawienie się rumienia.

Ugryzienie przez kleszcza – objawy

Gdy kleszcz wgryzie się w skórę, wokół niego pojawia się niewielki obrzęk oraz zaczerwienienie. Ugryzienie kleszcza nie boli, nie pojawia się też świąd, gdyż równocześnie pajęczak wprowadza do krwi substancję znieczulającą. Najczęściej wyczuwamy go dopiero pod palcem lub zauważamy, gdy zwiększa swoje rozmiary po wypiciu krwi.

Co zrobić po ukąszeniu przez kleszcza?

Gdy znajdziemy kleszcza na swojej skórze, nie należy go smarować go tłuszczem ani wazeliną, gdyż pod ich wpływem kleszcz może zwymiotować, przez co wprowadzi do naszego krwioobiegu niebezpieczne patogeny.

Do usunięcia kleszcza warto zastosować specjalne pętle, przyssawki lub karty. Należy chwycić nimi kleszcza i zdecydowanym, ale delikatnym ruchem wyciągnąć go. Warto później sprawdzić, czy został on usunięty w całości.

Zakażenie przez kleszcza

Podczas wyciągania kleszcza należy uważać, żeby nie nacisnąć na odwłok pełen zakażonej krwi. Może to bowiem spowodować wtłoczenie jej ponownie do krwioobiegu. Wówczas ryzyko zachorowania na wiele przenoszonych przez kleszcze chorób znacząco wzrasta.

Jak rozpoznać rumień po kleszczu?

Rumień po kleszczu ma niezmiernie charakterystyczną, łatwą do rozpoznania formę. Jest niebolesny i przybiera pierścieniowaty kształt o średnicy około 5 centymetrów. Co ciekawe nie musi się pojawić w miejscu ugryzienia i często ma charakter wędrujący.

Czy każdy rumień oznacza boreliozę?

W miejscu ugryzienia przez kleszcza na skórze mogą pojawić się też inne rumienie oraz zaczerwienienia. Nie są one jednak niebezpieczne. Aby skutecznie je usunąć, można zastosować żele i maści lub certyfikowane urządzenie medyczne bite away.  Urządzenie szybko i bezpiecznie pomaga zlikwidować opuchliznę i zaczerwienienie. Dzięki naturalnie skoncentrowanej wiązce ciepła może być aplikowany bezpośrednio na miejsce ugryzienia kleszcza. bite away jest produktem bez środków chemicznych.  

Fazy boreliozy

Pierwszym objawem boreliozy jest pojawienie się wspomnianego wcześniej rumienia wędrującego, po około 3 do 30 dni od ugryzienia. Szczególnie niepokojące jest równoczesne wystąpienie objawów grypopochodnych, jak osłabienie, problemy z równowagą oraz powiększenie węzłów chłonnych.

Późna faza boreliozy następuje po kilku miesiącach lub latach od ukąszenia. Jej objawem jest zapalenie stawów oraz szereg schorzeń, z którymi wiąże się pogorszenie pamięci, zaburzenia snu oraz zmienność nastrojów.

Jak leczyć boreliozę?

Jeśli mamy jakiekolwiek obawy po ugryzieniu przez kleszcza, warto skonsultować się z lekarzem. Zbadanie krwi pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości.

Leczenie boreliozy trwa około miesiąca i polega na przyjmowaniu właściwie dobranych antybiotyków.

Jak chronić się przed kleszczami?

Najskuteczniejszą metodą na uchronienie się przed ugryzieniami kleszczy jest właściwy ubiór. Gdy wybieram się na spacer do lasu lub parku, warto założyć odzież z długim rękawem i nogawkami, maksymalnie osłaniając ciało.

Warto również stosować dostępne w sklepach repelenty, które skutecznie odstraszają te niebezpieczne stworzenia.

Bądźmy uważni, stosujmy właściwe środki, a po powrocie do domu dokładnie oglądajmy całe ciało. Im szybciej bowiem zlokalizujemy kleszcza, tym ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości jest mniejsze.

bite away – klikasz i swędzenie znika!