Nie tylko owady mogą nas ukąsić. Niekiedy zdarza się, że na skórze pojawiają się swędzące, zaczerwienione miejsca po ugryzieniu. Ich autorami są pająki.

Jeśli chcecie wiedzieć, jak wygląda ugryzienie pająka i które polskie pajęczaki są jadowite, zapraszamy do dalszej lektury.

Czy ugryzienie pająka jest groźne?

Zanim opowiemy więcej o tym, które pająki gryzą, warto podkreślić, że w naszym kraju ukąszenia tych zwierząt nie są aż tak powszechne, jak mogłoby się wydawać. Pająki gryzą wyłącznie w sytuacji zagrożenia, a tylko nieliczne gatunki są w stanie przebić się przez ludzką skórę i doprowadzić do powstania choćby niewielkiego stanu zapalnego.

W naszym kraju nie występują pająki, których jad wywołuje poważne konsekwencje zdrowotne dla człowieka. Rodzime gatunki niekiedy gryzą, jednak zazwyczaj objawy ukąszenia pająka ograniczają się wyłącznie do wystąpienia miejscowego stanu zapalnego, zaczerwienienia i świądu.

Rodzime gatunki, czyli jakie są objawy ugryzienia pająka?

W naszym kraju występuje sporo gatunków pająków, jednak tylko nieliczne są jadowite i mogą nas pokąsać.

Często ugryzienia, które traktujemy jako ugryzienie pająka, są spowodowane przez inne zwierzęta, na przykład wszechobecne owady. Jak zatem rozpoznać ukąszenie przez pająka?

Ugryzienie pająka kątnika

Pająk kątnik, to najczęściej występujący gatunek w naszym kraju. Nie jest agresywny i gryzie wyłącznie wtedy, gdy wykonamy gwałtowny ruch lub go przygnieciemy.

Po ukąszeniu zazwyczaj na skórze poszkodowanego pojawiają się dwa niewielkie punkciki, które mogą być lekko zaróżowione. U osób zdrowych nie występują jednak inne, bardziej nieprzyjemne objawy.

Ugryzienie pająka krzyżaka

Pająki krzyżaki są jadowite, jednak ich jad nie jest w stanie wyrządzić krzywdy człowiekowi. Podobnie jak kątniki gryzą wyłącznie w sytuacji zagrożenia.

Po ukąszeniu na skórze pojawiają się dwie plamki oraz obrzęk wokół rany, który ustępuje po kilku dniach.

Jak leczyć opuchliznę po ugryzieniu pająka?

W większości przypadków ukąszenia pająków nie są groźne dla człowieka, dlatego też zazwyczaj wystarczy podstawowe leczenie objawowe. Warto odkazić ranę, a następnie nałożyć na nią kojące żele lub maści, takie jak te używane po ukąszeniach owadów.

Warto zastosować nowoczesne urządzenie bite away, które uśmierza ból oraz zmniejsza obrzęk, bez stosowania środków chemicznych lub farmakologicznych. Dzięki naturalnie skoncentrowanej wiązce ciepła bite away może być aplikowany bezpośrednio na miejsce ugryzienia pająka. Ciepło bardzo szybko zapobiega rozwojowi reakcji alergicznej. Z tego względu jest stosowanie urządzenia zalecane jest kobietom w ciąży, kobietom karmiącym, dzieciom oraz alergikom. 

Jak uniknąć ugryzienia przez pająka?

Pająki nie gryzą, jeśli nie zostaną do tego sprowokowane. Najskuteczniejszą metodą, aby unikać ukąszenia, jest zatem zachowanie ostrożności. Warto uważać, żeby nie przygnieść pająka oraz nie wykonywać przy nim gwałtownych ruchów. Wówczas ryzyko nieprzyjemnego ugryzienia będzie naprawdę minimalne.

bite away – klikasz i swędzenie znika!