Piękny ogród lub balkon to chluba każdego właściciela. Staje się wizytówką domu lub ogrodu oraz buduje jego wygląd i styl.

Połączenie odpowiednich okazów flory to nie tylko sposób na wspaniałą dekorację i zbudowanie miejsca do wypoczynku. Rośliny potrafią być też tajną bronią przeciw ugryzieniom owadów.

Czy dzięki roślinom możemy doprowadzić do tego, żeby ukąszenia komarów przestały nam utrudniać spędzanie czasu w plenerze?

Rośliny odstraszające komary – dlaczego warto?

Zazwyczaj, gdy pragniemy uchronić się przed insektami, stosujemy repelenty. Zalicza się do nich najczęściej kremy, aerozole i maści, które aplikuje się bezpośrednio na skórę.

Istnieje też wiele środków do stosowania na otwartej przestrzeni. Mogą to być na przykład skuteczne spiralki lub świece. Odstraszają komary i sprawiają, że ugryzienia owadów zdarzają się zdecydowanie rzadziej, pozwalając na spokojny wypoczynek.

To jednak nie wszystko, co możemy zrobić, żeby komary nie odwiedzały naszych ogrodów, tarasów i balkonów. Niektóre rośliny są w stanie odstraszyć je i zniechęcić do odwiedzania przydomowych zakątków do wypoczynku.

Które z nich sprawdzają się najlepiej? Poniżej prezentujemy listę 7 niezwykłych roślin, dzięki którym ugryzienia komarów przestają być tak dużą niedogodnością podczas relaksu w pobliżu domu.

1. Komarzyca

Plektrantus ma też inną, zwyczajową nazwę – komarzyca, nawiązującą do jej właściwości. Roślina ta skutecznie odstrasza owady, a zwłaszcza komary.

Zawarte w liściach i łodygach olejki eteryczne sprawiają, że te niewielkie, uciążliwe insekty trzymają się z daleka. Do ich intensywnego wydzielania dochodzi w trakcie pocierania liści.

Komarzyca stanowi też piękną ozdobę tarasu lub balkonu. Jest to roślina pnąca, o pięknie zarysowanych liściach z charakterystycznymi, białymi brzegami.

2. Kocimiętka

Są takie rośliny, które przyciągają jedne istoty, odstraszając równocześnie inne. Przykładem tego jest kocimiętka – uwielbiana przez koty, a znienawidzona przez komary.

Roślina zawiera olejki, które zapachem przypominają kocie feromony. Jej charakterystyczne właściwości pomagają walczyć z meszkami i komarami, sprawiając, że niechętnie odwiedzają balkon lub wlatują przez otwarte okno do domu. Wystarczy tylko postawić doniczkę z kocimiętką na parapecie.

3. Pelargonia

Od wielu lat na balkonach w naszym kraju królują pelargonie. Ich piękne, wielobarwne kwiaty zdobyły serca działkowców i osób, dbających o tarasy i balkony.

Są proste w uprawie, nie należą do szczególnie wymagających, a przy tym pomagają w walce z komarami.

Liście tej rośliny mają charakterystyczny zapach, który kojarzy się z mieszanką cytryny i róży. Choć dla nas brzmi to przyjemnie, dla komarów jest to mieszanka odstraszająca. Dzięki temu jesteśmy w stanie połączyć przyjemne z pożytecznym – dekorujemy balkon pięknymi kwiatami i znajdujemy sposób na ugryzienia komarów.

4. Lawenda

Piękne fioletowe kwiaty to nie jedyna zaleta lawendy. Jeśli posadzimy ją w ogrodzie, na tarasie lub balkonie, możemy zniechęcić owady do odwiedzania naszych domów.

Zawarte w lawendzie olejki eteryczne skutecznie odstraszają komary i meszki, równocześnie przyciągając motyle i pszczoły.

Lawenda nie należy do szczególnie prostych w uprawie. Wymaga wiedzy oraz troskliwej pielęgnacji. Jeśli jednak wykażemy się determinacją, stanie się prawdziwą ozdobą oraz sprawi, że na balkonie ukąszenie komara zdarzy się zdecydowanie rzadziej.

5. Mięta – nie tylko do potraw

Wiele osób z chęcią uprawia na kuchennych parapetach zioła. Wśród nich wielką popularnością cieszy się mięta. Może to być mięta pieprzowa lub cytrynowa, które idealnie nadają się do wielu dań i napojów.

Roślina ta ma jednak jeszcze inne zastosowanie. Olejki znajdujące się w liściach mięty wydzielają bardzo intensywny i charakterystyczny zapach. Jest od drażniący dla komarów i meszek, dlatego zazwyczaj omijają one okna, w których postawiono doniczki z tymi aromatycznymi ziołami.

6. Koper włoski

Koper włoski kojarzymy przede wszystkim ze śródziemnomorskimi eksperymentami w kuchni. Okazuje się jednak, że przydaje się nie tylko do przygotowywania posiłków, a zwłaszcza zup i sosów. Sprawdza się także jako broń na ugryzienia komarów.

Zawarte w nim olejki skutecznie odstraszają owady, dzięki czemu możemy przyjemnie relaksować się na balkonie lub zmniejszyć ilość insektów, przedostających się do domu. Wystarczy raptem kilka wielobarwnych, pachnących doniczek, które posłużą równocześnie jako naturalny repelent oraz kuchenny zapas aromatycznych ziół.

7. Bazylia

Również inne popularne zioło, znane z kuchni włoskiej, sprawdza się w walce z komarami. Zapach bazylii sprawia, że komary trzymają się z daleka i niechętnie odwiedzają domy, w których ustawiono na parapetach doniczki z tą rośliną.

A co na ukąszenia komarów?

Rośliny potrafią być wielkim wsparciem w walce z komarami w domach i ogrodach. Nie ma jednak środków, które całkowicie eliminują zagrożenie ugryzieniem przez komara.

Co zatem zrobić, gdy już pojawi się ukąszenie owada i chcemy pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości, jak ból, świąd i zaczerwienienie?

Można postawić na maści antyhistaminowe, które zmniejszają obrzęk i hamują reakcję alergiczną. Trzeba jednak dokładnie zapoznać się z treścią ulotki przed użyciem, gdyż nie każdy preparat może być bezpiecznie stosowany przez alergików, kobiety w ciąży i dzieci.

Rozwiązaniem odpowiednim dla wszystkich jest natomiast bite away. Jest to urządzenie medyczne, które leczy skoncentrowanym ciepłem. Efekty odczuwa się już po 3 lub 5 sekundach.

Warto zatem być przezornym i ubezpieczonym. Wykorzystajmy właściwości aromatycznych roślin, których nie znoszą komary, a także zaopatrzmy się w odpowiednie środki na ugryzienia owadów. Dzięki temu będziemy zawsze przygotowani na każdą ewentualność.

bite away – klikasz i swędzenie znika!