Ugryzienia owadów bywają niezmiernie uciążliwe i bolesne. Dla większości osób nie są jednak groźne. Wyjątek stanowią alergicy, u których rumień po ukąszeniu owada jest spory, a oprócz niego pojawia się szereg innych objawów, które mogą nawet prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.

Niekiedy szybka reakcja znacząco zmniejsza dolegliwości, spowodowane przez ugryzienie owada. Trzeba tylko sprawdzić, co nas ugryzło. Wskazówką bywa wspomniany wcześniej rumień. Gdy wystąpią ukąszenia owada rumień może przybierać różne formy. Jak je rozróżniać i dobrać odpowiednie środki lecznicze? O tym opowiemy poniżej.

Jakie objawy powoduje ugryzienie owada?

Ugryzienia owadów potrafią bardzo uprzykrzyć spędzanie czasu w plenerze. Powodują ból, swędzenie, opuchliznę. Niekiedy występuje nawet gorączka, zawroty głowy. Zazwyczaj za podstawowy objaw wspólny dla wszystkich pogryzionych uznaje się jednak rumień.

Potrafi być on naprawdę bardzo pomocny. Jeżeli nie dostrzegliśmy, co nas ukąsiło, warto spojrzeć na wielkość, kolor i kształt, jaki ma rumień. Może to pomóc w doborze odpowiedniego leczenia. Jak zatem rozpoznać rumień po ukąszeniu owada?

Ukąszenie komara rumień

Ugryzienia komarów występują szczególnie często. W miejscu ukąszenia tworzy się bąbel, pojawia się też obrzęk i spory, nierówny, mocno zaróżowiony rumień, który pozostaje na skórze nawet przez kilka dni. Jeżeli objawy nie ustępują i po dłuższym czasie wciąż odczuwamy swędzenie i ból, należy skonsultować się z lekarzem, który doradzi dalszą kurację, hamującą rozwój zakażenia.

Ukąszenie osy rumień

Użądlenie osy bywa bardzo nieprzyjemne. Tuż po kontakcie z owadem na skórze pojawia się silny obrzęk oraz mocne zaczerwienienie, w którego centrum można zaobserwować zgrubienie. Oprócz tego występuje silny ból i swędzenie skóry, niekiedy bardzo trudne do zniesienia.

Ukąszenia meszek

Meszki to niewielkie owady, które potrafią być jednak niezmiernie uciążliwe, a ich ugryzienia powodują dużo nieprzyjemnych dolegliwości. Owady te rozrywają naskórek, co powoduje pojawienie się sporej ranki w centrum, wokół niej pojawia się obrzęk oraz mocne zaczerwienienie o kolistym kształcie.

Ugryzienie meszek bywa szczególnie nieprzyjemne z powodu bólu i swędzenia, utrzymujących się przez dłuższy czas. Należy jednak powstrzymać się przed rozdrapywaniem rany, gdyż prowadzi to do nasilenia stanu zapalnego, a przez to do wydłużenia procesu leczenia.

Ugryzienie kleszcza rumień

Szczególnie charakterystyczne jest ugryzienie kleszcza. Zazwyczaj jest bezbolesne, niekiedy tylko powoduje swędzenie. Wokół niewielkiej ranki pojawia się lekkie zaczerwienienie i nieduży obrzęk. To jednak nie wszystko. Należy zwracać uwagę, czy na skórze po kilku dniach nie występuje pierścieniowaty, mocno zaczerwieniony rumień, który bywa objawem boreliozy. Jeżeli się pojawi, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza i rozpocząć antybiotykoterapię.

Ukąszenia owadów rumień – jak je leczyć?

Najczęściej, żeby uśmierzyć objawy ukąszenia owadów, wystarczy zastosować proste środki, dostępne w każdym domu lub w pobliskiej aptece.

Niektórzy używają wyłącznie preparatów naturalnych, stawiając na zimne okłady, sok z cytryny lub ziemniaka, rozgnieciony czosnek lub cebulę.

Zdecydowanie skuteczniejszym, naturalnym sposobem na walkę z dolegliwościami po ukąszeniu owadów jest urządzenie medyczne bite away. Działa już po kilku sekundach od zastosowania, zmniejszając ból i swędzenie. Końcówka rozgrzana do temperatury ok. 51 stopni aktywuje procesy lecznicze w skórze, co zmniejsza obrzęk i rumień po ukąszeniu owada. Urządzenie jest całkiem bezpieczne dla pacjentów w każdym wieku.

Spośród dostępnych na rynku środków farmakologicznych najlepiej sprawdzają się maści antyhistaminowe, które wspierają proces leczenia oraz hamują rozwój reakcji alergicznych. Dzięki temu wszystkie objawy szybko ustępują. Przed zastosowaniem tego typu preparatów trzeba jednak zapoznać się z treścią ulotki. Nie każdy bowiem preparat może być bezpiecznie stosowany u małych dzieci lub kobiet w ciąży.

Ukąszenia owadów – ulga w bólu

Mnogość dostępnych środków sprawia, że można łatwo uporać się z różnymi objawami ukąszeń owadów. Niektóre, jak bite away, są uniwersalne. Inne wymagają dokładnego rozpoznania, jaki owad nas ukąsił, żeby wdrożyć skuteczne leczenie.

Przed urlopem warto zatem dobrze się przygotować i zabrać ze sobą najskuteczniejsze środki lecznicze. W plenerze nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy zaatakują nas nielubiane insekty.

bite away – klikasz i swędzenie znika!