Nic tak nie drażni podczas odpoczynku na łonie natury, jak ugryzienia owadów. Szkoda jednak całkowicie rezygnować ze spędzania czasu na świeżym powietrzu, żeby się przed nimi chronić.

Co zatem można zrobić? Warto stosować repelenty, których szeroki wybór znajdziemy w sklepach. A gdy już dojdzie do ugryzienia owadów,warto sięgnąć po skuteczne środki zmniejszające opuchliznę oraz ból.

Które z nich sprawdzają się najlepiej, a o których lepiej zapomnieć? Poniżej przedstawiamy listę 10 środków na ukąszenia owadów.

1. Zimne okłady

Wiele osób ceni najprostsze środki. Jednym z nich są oczywiście zimne okłady. Kompresy kładzie się bezpośrednio na miejsce ukąszenia owada. Niska temperatura oczywiście przynosi ulgę oraz pomaga w zmniejszeniu opuchlizny. Tego typu zabiegi nie mają jednak większych właściwości leczniczych.

2. Zioła i rośliny z domowych zapasów

Do innych tradycyjnych środków stosowanych przy ukąszeniach zalicza się także okłady z rozmaitych ziół i roślin, zazwyczaj dostępnych w domach. Często słyszy się o przykładaniu przekrojonej cebuli, roztartej natki pietruszki lub nacieraniu rany sokiem z cytryny.

Zaletą tego typu produktów jest fakt, że są w pełni naturalne, bez sztucznych środków farmakologicznych. W większości przypadków nie mogą zatem zaszkodzić. Trzeba jednak pamiętać, że ich działanie lecznicze jest mocno ograniczone, a w niektórych przypadkach mogą one doprowadzić wręcz do mocniejszego podrażnienia skóry.

3. Fenistil żel

Żel Fenistil to chyba najpopularniejszy środek na ugryzienia owadów. Należy do grupy leków antyhistaminowych i sprawdza się w leczeniu objawów alergicznych oraz wszelkich podrażnień skóry. Szybko przynosi ulgę, zmniejsza opuchliznę oraz zwalcza stany zapalne. Leku nie należy jednak stosować u małych dzieci. Kobiety w ciąży i karmiące nie powinny stosować na duże powierzchni.

4. bite away

Jeżeli szukamy sprawdzonych sposobów do walki z ukąszeniami owadów, warto przetestować bite away, czyli certyfikowane urządzenie medyczne, działające w oparciu o terapię skoncentrowanym ciepłem. Zamiast ochładzać miejsce ugryzienia na skórze, podgrzewa się je do temperatury ok. 51 stopni. Prowadzi to szybkiego zainicjowania procesów leczniczych, dlatego ulgę odczuwamy niemal natychmiast po zastosowaniu bite away. Produkt jest w pełni bezpieczny dla skóry nawet najmłodszych dzieci, kobiet w ciąży, czy karmiących piersią. Urządzenie można stosować bez żadnych ograniczeń wiekowych.

5. Maść z arniki

Maść z arniki jest popularnym i powszechnie dostępnym preparatem o działaniu przeciwzapalnym. Idealnie nadaje się zatem po ukąszeniach owadów. Delikatnie łagodzi ból oraz wspiera procesy lecznicze. Środek może być bezpiecznie stosowany u dzieci.

6. Aromatol

Płyn Aromatol w głównej mierze stosuje się przy przeziębieniach, sprawdza się jednak także jako wsparcie przy ugryzieniach owadów. Jest to mieszanka alkoholu i olejków eterycznych. Miejsce po ugryzieniu należy przemyć wacikiem nasączonym lekiem. Preparatu nie można stosować u dzieci poniżej 12. roku życia.

7. Sio żel

Żel Sio to produkt o działaniu łagodzącym objawy ukąszenia owadów. Zmniejsza świąd i ból, wspiera szybką regenerację skóry. W jego składzie znajduje się mentol, wyciąg z rumianku oraz prowitamina B5. Preparat można aplikować na skórę dzieci.

8. Rivel

Rivel to kolejny żel, który sprawdza się w łagodzeniu objawów ugryzienia owadów. W jego składzie znajduje się mleczan etakrydyny, który wspiera leczenie stanów zapalnych, uśmierza ból i świąd. Działa przeciwbakteryjnie. Środek nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 2. roku życia.

9. Hydrokortyzon

Hydrokortyzon w maści (lekki steryd) należy do szczególnie popularnych środków na wszelkie problemy skórne. Wspiera w leczeniu stanów alergicznych oraz podrażnień skóry. Z powodzeniem może być używany także przy ugryzieniach owadów. Lek należy stosować ze sporą ostrożnością u dzieci, u których dużo łatwiej dochodzi do wystąpienia objawów niepożądanych niż u dorosłych.

10. Maxibiotic

Maść Maxibiotic stosuje się miejscowo na skórę. W jej składzie znajdują się aż trzy antybiotyki o działaniu antybakteryjnym. Pomaga łagodzić stany zapalne skóry oraz przyspieszać jej szybkie gojenie. Leku nie należy stosować u dzieci poniżej 12. roku życia.

bite away – klikasz i swędzenie znika!