Ugryzienie komara potrafi być bardzo nieprzyjemne i bolesne. W większości przypadków, jeśli tylko nie mamy alergii, szybko jednak o nim zapominamy. Dużo bardziej uciążliwe potrafi być ukąszenie meszki.

Właśnie na ugryzieniach tych niewielkich owadów chcielibyśmy się dziś skupić, pokazując 5 praktycznych i skutecznych sposobów na radzenie sobie ze świądem i bólem po ukąszeniu.

Ugryzienie meszki – czy są groźne?

Na początek powiedzmy choć kilka słów o samych ugryzieniach. Ukąszenie meszki bywa bardzo nieprzyjemne. Na powierzchni skóry powstają wówczas swędzące ranki, które utrzymują się nawet przez kilka dni. Dzieje się tak dlatego, że owad nie tyle wbija się w skórę, co bardziej rozrywa jej powierzchnię, a to sprawia spory ból.

Warto jednak wiedzieć, że ugryzienia meszek nie są niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Owady te nie przenoszą chorób zakaźnych, dlatego najczęściej kończy się tylko na chwilowych, nieprzyjemnych objawach miejscowych.

Najlepszą metodą ochrony przed meszkami jest unikanie terenów, gdzie naturalnie występują. Najczęściej można je spotkać na terenach podmokłych, w pobliżu jezior i rzek. Warto także sięgnąć po dostępne w sklepach środki zapobiegawcze. Wybór repelentów jest naprawdę spory.

A co zrobić, jeśli już do ugryzienia dojdzie? Poniżej prezentujemy 5 praktycznych sposobów na zmniejszenie uciążliwych objawów, gdy ukąszenie przez meszkę już wystąpi.

1. Domowe sposoby – soda oczyszczona

Moda na bycie eko i stosowanie wyłącznie naturalnych środków dotyczy również walki z objawami ugryzień owadów. Wiele osób sięga zatem po zwykłą sodę oczyszczoną, którą każdy z nas ma w domu. Wystarczy rozpuścić łyżkę sody w wodzie i takim roztworem nasączyć wacik lub gazę kładzioną następnie na ranę.

Podstawową zaletą takiej terapii jest fakt, że nie stosujemy żadnych środków farmakologicznych. Soda pomaga zmniejszyć opuchliznę, a chłodny okład przynosi ulgę. Terapia tego typu ma jednak dość ograniczoną skuteczność.

2. Zimne okłady

Równie powszechnym sposobem jest także zastosowanie zwykłych, zimnych okładów. Nie mają one co prawda działania leczniczego, jednak przynoszą niemal od razu odczuwalną ulgę oraz sprawiają, że czujemy się lepiej. Ponadto zimny okład jesteśmy w stanie przygotować od razu, nawet w trakcie wycieczki plenerowej.

3. Aloes

Miąższ z liści aloes zawiera olbrzymie ilości składników aktywnych, w tym szereg substancji o działaniu przeciwzapalnym. Sprawdza się na oparzenia słoneczne, ale jest w stanie także pomóc przy wszelkich podrażnieniach skóry, wywołanych między innymi przez ugryzienie meszki.

Można zastosować czysty żel ze świeżych liści rośliny lub wykorzystać powszechnie dostępne preparaty sklepowe.

4. bite away

Opisane powyżej środki nie są jedynym sposobem na naturalną walkę z objawami ugryzienia meszki. Znacznie skuteczniejsze bywa zastosowanie bite away, czyli certyfikowanego urządzenia medycznego, które leczy z pomocą skoncentrowanego ciepła. Podgrzewa się ono do temperatury około 51 stopni Celsjusza. Pozwala to aktywować procesy lecznicze, ból i swędzenie ustępują niemal od razu bez stosowania środków farmakologicznych. Dzięki temu bite away nadaje się zarówno dla kobiet w ciąży i karmiących piersią albo też nawet dla całkiem małych dzieci.

5. Maści antyhistaminowe

Najczęściej stosowanym środkiem farmakologicznym, który przynosi ulgę przy ugryzieniach owadów, są maści antyhistaminowe, zawierające hydrokortyzon. Zmniejszają podrażnienie, leczą stany zapalne skóry oraz przynoszą szybką ulgę. Należy jednak zachować ostrożność, gdyż niektóre preparaty tego typu nie mogą być stosowane u małych dzieci, a kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny stosować je ostrożnie, najlepiej po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

bite away – klikasz i swędzenie znika!