Ugryzienia mrówek bywają naprawdę bolesne i często powodują ostry ból, swędzenie i spory obrzęk skóry. Jak sobie radzić z tymi nieprzyjemnymi objawami? Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów.

Ukąszenia mrówek – objawy

W odróżnieniu od komarów mrówki kąsają głównie w sytuacjach zagrożenia. Najczęściej dochodzi do tego, gdy nieopatrznie przygnieciemy owada, a on będzie szukał najskuteczniejszej metody, żeby się bronić. Jak to robi? Najpierw nacina naszą skórę, a później ranę oblewa jadem, który w 60% składa się z kwasu mrówkowego, powodującego reakcję alergiczną. Jej objawami są miejscowe podrażnienie, mocne zaczerwienienie skóry oraz świąd. Pozostałe substancje, wchodzące w skład jadu, w tym alkaloidy, histamina oraz lipaza, mogą również prowadzić do powstawania stanów zapalnych skóry.

U zdrowych osób reakcja ustępuje po kilkudziesięciu minutach, pozostawiając niewielką krostkę, która znika po kilku dniach. U alergików oraz osób mających wrażliwą skórę objawy mogą utrzymywać się dłużej.

Jak radzić sobie z ugryzieniami mrówek?

Ugryzienia mrówek potrafią być naprawdę nieprzyjemne, dlatego warto działać od razu, skutecznie uśmierzając objawy. Możemy zastosować okłady chłodzące z dodatkiem sody oczyszczonej, a także maści sterydowe.

Innym bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie urządzenia bite away, które szybko neutralizuje działanie jadu. bite away działa wyłącznie w oparciu o temperaturę – ogrzewa skórę w miejscu ukąszenia, co hamuje rozwój stanu zapalnego. Jeśli zatem zastosujemy urządzenie od razu, szybko uśmierzymy ból oraz ograniczymy obrzęk i zaczerwienienie skóry. Rozwiązanie nie wykorzystuje żadnych środków chemicznych ani farmakologicznych, dlatego powinno się znaleźć w apteczce każdej kobiety w ciąży lub karmiącej piersią. Warto także mieć je zawsze przy sobie, zwłaszcza jeśli wybieramy się w plener. Warto wspomnieć, że jest wielkości długopisu, zmieści się nawet w kieszeni.

Objawy ukąszenia owadów nie powinny przeszkadzać w przyjemnym wypoczynku

Ugryzienie przez mrówkę może zdarzyć się każdemu. Należy wówczas działać szybko i zastosować środki kojące, które zneutralizują działanie jadu. Dzięki temu będziemy mogli kontynuować wypoczynek na świeżym powietrzu bez nieprzyjemnych i bolesnych objawów.

bite away – klikasz i swędzenie znika!