Pszczoły to niezmiernie pożyteczne owady, które cieszą się powszechną sympatią wśród ludzi. Warto jednak pamiętać, że jeżeli poczują się zagrożone, potrafią boleśnie użądlić.

Co zatem zrobić, gdy dojdzie do użądlenia przez pszczołę? Jakie są najskuteczniejsze metody leczenia? O tym opowiemy poniżej.

Ugryzienie pszczoły. Czy pszczoły są groźne?

Dla większości osób użądlenie pszczoły nie jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Zazwyczaj wywołuje wyłącznie dolegliwości bólowe, świąd i opuchliznę, które jednak znikają po kilku dniach. Jeżeli jednak objawy nie ustępują lub wręcz się nasilają, należy oczywiście skontaktować się z lekarzem.

Użądlenie pszczoły bywa zagrożeniem dla osób uczulonych na jad tego owada. Niejednokrotnie prowadzi u nich do wstrząsu anafilaktycznego. W takiej sytuacji niezbędna jest natychmiastowa interwencja medyczna.

Zazwyczaj jednak na ugryzienia pszczoły wystarcza zastosowanie tradycyjnych środków, dostępnych w sklepach i aptekach.

Użądlenie pszczoły opuchlizna – objawy

Pszczoły atakują wyłącznie w sytuacji, gdy poczują się zagrożone. Ich żądło na końcu ma wypustki, przez co, po wbiciu pozostaje w skórze razem z woreczkiem wypełnionym jadem, który po dostaniu się do organizmu, powoduje ból, świąd, zaczerwienienie oraz sporą opuchliznę.

Zanim przejdziemy do walki z objawami, które wywołuje użądlenie pszczoły, należy zacząć od delikatnego usunięcia żądła przy pomocy pęsety. Trzeba to robić powoli i ostrożnie, aby nie doprowadzić do wyciśnięcia resztki jadu.

Ugryzienie pszczoły opuchlizna – jak sobie z nią poradzić?

Aby złagodzić objawy, które wywołuje użądlenie pszczoły, można zastosować szereg środków dostępnych w sklepach i aptekach.

Osoby preferujące naturalne rozwiązania najchętniej wybierają preparaty tradycyjne. Pierwszą pomocą zazwyczaj są zimne okłady, które przynoszą ulgę i pomagają skutecznie zmniejszyć opuchliznę. Co można zastosować oprócz nich?

Jad pszczoły ma odczyn kwaśny. Z tego względu skutecznym lekarstwem bywa papka z sody oczyszczonej, sprawnie alkalizująca podrażniającą toksynę. Jest bezpieczna i bez przeszkód można ją nakładać nawet kilka razy dziennie.

Na użądlenia pszczół pomaga też gorczyca, mająca właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Wystarczy rozetrzeć kilka ziaren w moździerzu i tak przygotowanym proszkiem posypać ranę.

Stany zapalne, opuchliznę i ból łagodzą preparaty z oczaru wirginijskiego, zawierającego szereg cennych składników aktywnych, jak katechiny, flawonoidy i taniny.

Jeżeli szukamy jednak skuteczniejszego rozwiązania, które przynosi niemal natychmiastową ulgę, warto zastosować certyfikowane urządzenie medyczne bite away. Działa w oparciu o terapię skoncentrowanym ciepłem, które natychmiast aktywuje procesy lecznicze w skórze, przynosząc ulgę w ciągu raptem kilku sekund. Sposób funkcjonowania sprawia, że urządzenie jest w pełni bezpieczne dla małych dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz alergików, uczulonych na niektóre substancje aktywne.

Ostatnim typem środków na leczenie objawów, wywoływanych przez użądlenie pszczoły, są preparaty farmakologiczne, w tym zwłaszcza maści antyhistaminowe. Zmniejszają obrzęk, redukują ból i świąd. Bywają bardzo skuteczne, należy jednak stosować je ostrożnie, zgodnie ze wskazaniami zawartymi w ulotce. Niektóre, mocniejsze środki nie powinny być bowiem używane przez dzieci lub kobiety w ciąży.

Użądlenie pszczoły – skuteczne leczenie

Użądlenia pszczoły nie zdarzają się często. Jeśli jednak zamierzamy spędzić urlop w plenerze, warto zabrać ze sobą odpowiednie środki i urządzenia takie, jak bite away, dzięki którym będziemy w stanie szybko zareagować, gdy już do kontaktu z owadem dojdzie. Nasza wyprawa na łono natury upłynie wtedy w naprawdę spokojnej i przyjemnej atmosferze.

bite away – klikasz i swędzenie znika!