Nadeszły wakacje. Chętnie wychodzimy w plener, ciesząc się piękną pogodą. Oprócz przyjemności z relaksu na łonie natury narażamy się jednak na ukąszenia owadów. Jednymi z najgroźniejszych, cieszących się szczególnie złą sławą, pozostają szerszenie.

Czy użądlenie szerszenia naprawdę jest aż tak niebezpieczne? Co na szerszenie sprawdzi się najlepiej oraz co należy zrobić, żeby zmniejszyć dolegliwości i przyspieszyć proces leczenia?

Kilka sprawdzonych porad, jak postępować, gdy wystąpi ugryzienie szerszenia, podajemy poniżej.

Szerszeń ugryzienie – czy szerszenie są groźne?

Wbrew obiegowej opinii szerszenie należą do dość spokojnych owadów, zdecydowanie mniej agresywnych niż na przykład osy. Strach wzbudzają głównie ze względu na spore rozmiary. Rodzime okazy europejskie osiągają bowiem nawet 3,5 centymetra długości. Jeszcze większe bywają odmiany azjatyckie, które w ostatnich latach pojawiły się w naszym kraju – dorastają nawet do 5 centymetrów długości.

Jad szerszenia dla większości osób nie stanowi zagrożenia. Wyjątkiem są jedynie osoby uczulone na użądlenia szerszenia. U nich nawet jeden owad może wywołać wstrząs anafilaktyczny.

Szerszeń użądlenie – objawy

Nawet dla zdrowych osób użądlenie szerszenia jest bolesne i naprawdę nieprzyjemne. W kilka chwil po kontakcie z tym dużym owadem pojawia się na skórze swędzące zaczerwienienie oraz spory obrzęk, który potrafi utrzymywać się nawet przez kilka dni.

Jeżeli po tym czasie objawy nie ustępują lub wręcz się nasilają, należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem, który przepisze odpowiednie środki i poprowadzi dalsze leczenie.

W większości przypadków wystarczają jednak środki domowe oraz preparaty dostępne w sklepach lub aptekach.

Co na szerszenie – leczenie objawów

Gdy narazimy się na ugryzienie szerszenia, warto działać jak najszybciej, aby zminimalizować nieprzyjemne objawy. Wielu pacjentów decyduje się na zastosowanie środków naturalnych, które mogą być bez przeszkód używane przez dzieci, kobiety w ciąży lub karmiące piersią.

Co pomaga na ukąszenie szerszenia? Na pewno warto zastosować zimne okłady. Przynoszą ulgę oraz pomagają uporać się z silnym obrzękiem. Często stosuje się także preparaty z oczaru wirginijskiego. W jego składzie znajdują się taniny, saponiny, flawonoidy i katechiny, zmniejszające stan zapalny oraz uśmierzające nieprzyjemne swędzenie.

Jeszcze skuteczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie urządzenia medycznego bite away, które przynosi ulgę w ciągu raptem kilku sekund. Działa w oparciu o terapię skoncentrowanym ciepłem. Końcówka bite away nagrzewa się do 51 stopni, czyli temperatury, która nie wyrządza krzywdy, a natychmiastowo aktywuje procesy lecznicze w skórze. W efekcie zmniejsza swędzenie i ból nawet po tak nieprzyjemnym doświadczeniu jak ugryzienie szerszenia. Urządzenie może być bezpiecznie stosowane przez wszystkich pacjentów, bez względu na wiek oraz kondycję zdrowotną.

Na ukąszenia owadów stosuje się także powszechnie maści przeciwhistaminowe, które wspierają leczenie oraz ograniczają reakcję alergiczną. Potrafią być bardzo skuteczne, choć należy je stosować z wielką dozą ostrożności. Niektóre z nich mogą bowiem podrażniać skórę, a także nie powinny być używane u małych dzieci lub kobiety w ciąży.

Szerszeń użądlenie – jak zapewnić sobie bezpieczeństwo?

Ukąszenie szerszenia obrosło wręcz niechlubną legendą. Wiele osób panicznie boi się tych owadów, często rezygnując z wypraw w plener. Jak już wspomnieliśmy, zazwyczaj owady te nie są agresywne, należy jednak zachować spokój i daleko idącą ostrożność. A gdy już dojdzie do użądlenia, warto działać od razu, stosując skuteczne środki takie, jak bite away. Dzięki nim żadne ukąszenie nie będzie nam już straszne.

bite away – klikasz i swędzenie znika!