Komary to jedno z największych utrapień w okresie wiosenno-letnim. Ugryzienia owadów bywają bolesne i nieprzyjemne. Istnieje jednak sporo sposobów na to, żeby zminimalizować ryzyko ukąszenia komara. Co trzeba zrobić? Co odstrasza komary?
Jednym z powszechnie używanych środków jest witamina B. Czy rzeczywiście warto ją stosować?
Witamina B1 – dlaczego jest skuteczna na komary?
Witamina B jest uznawana za jeden z tradycyjnych, naturalnych sposobów na walkę z komarami. Według wielu osób jej zapach działa na te niewielkie owady odstraszająco, skutecznie zniechęcając je do gryzienia, a nawet zbliżania się do osoby, która ją stosuje.
Specjaliści szacują, że komary są w stanie wyczuć potencjalną ofiarę z odległości nawet 30 metrów. Ma to związek z bakteriami, które znajdują się na ludzkiej skórze i odpowiadają za pojawianie się charakterystycznych zapachów. Działają one jak zaproszenie dla owadów.
Regularne stosowanie witaminy B, a zwłaszcza witaminy B1, sprawia jednak, że zmieniamy swój naturalny zapach na taki, który przestaje być atrakcyjny dla komarów, a nawet potrafi być dla nich odstraszający.
Jak stosować witaminę B1 do odstraszania komarów?
Witaminę B1 można suplementować poprzez regularne zażywanie tabletek, zawierających właśnie tę witaminę oraz inne z grupy B.
Warto wprowadzić do codziennej diety więcej produktów zawierających duże ilości witamin z grupy B. Mogą to być na przykład drożdże, szparagi, wątróbka, jajka, a także czosnek. Ten ostatni produkt działa wielowymiarowo, gdyż jego zapach sam w sobie odstrasza komary i ogranicza ugryzienia owadów.
Sporo osób decyduje się na stosowanie witaminy B1 zewnętrznie. Można bez trudu znaleźć gotowe maści w aptekach, a także przygotować samodzielnie balsamy, dodając preparaty z witaminą B1 do zwykłych kosmetyków do ciała.
Inne sposoby przeciw ukąszeniom komarów
Ukąszenia komarów bywają prawdziwą plagą w okresie wiosenno-letnim. Warto zatem sięgnąć po inne środki, które pomogą się przed nimi ochronić.
Skutecznym rozwiązaniem są repelenty w formie kremów, maści i aerozoli do aplikowania na skórę. Sprawdzają się spiralki i świece, które odstraszają insekty.
Istnieje też wiele innych sposobów. Co odstrasza komary? Wiele osób stosuje naturalne olejki eteryczne, w tym lawendowy, miętowy i tymiankowy, których zapach skutecznie zniechęca komary i sprawia, że gryzą ze zdecydowanie mniejszą częstotliwością.
Warto także wykorzystać rośliny, za którymi komary szczególnie nie przepadają. Jeśli pragniemy spokoju w domu lub na tarasie, wystarczy posadzić na nich kocimiętkę, pelargonię lub lawendę.
A co na ugryzienia komara?
Skuteczność środków bywa różna i nie zawsze każde rozwiązanie działa na wszystkie gatunki komarów.
Oprócz witaminy B oraz innych środków przeciw ugryzieniom powinno się zatem sięgać po środki na ukąszenia komarów. Mogą to być maści antyhistaminowe lub urządzenie bite away, które zmniejsza nieprzyjemne konsekwencje spotkania z komarami. Wystarczy tylko przyłożyć je na 3 lub 5 sekund do ranki, żeby poczuć wyraźną ulgę.
Tak przygotowani możemy już spokojnie spędzać czas w domu i plenerze. Komary przestają być aż tak bardzo uciążliwe.
bite away – klikasz i swędzenie znika!