Wakacyjny czas sprzyja częstym wyprawom w plener. Przebywania na łonie natury potrafi być niezmiernie przyjemne, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na biwakowanie. Do każdego tego typu wyjazdu trzeba się jednak dobrze przygotować, żeby później nie zostać w lesie bez najpotrzebniejszych rzeczy.

Jakie są zalety spania pod namiotem? Przede wszystkim mamy bezpośredni kontakt z naturą, możemy się zregenerować i odpocząć od miejskiego zgiełku. Dodatkowo biwakowanie to świetny sposób na przeżycie niezapomnianej przygody z najmłodszymi członkami rodziny.

O czym trzeba pamiętać, gdy jedziemy na biwak? Poniżej podajemy listę najważniejszych przedmiotów, które koniecznie trzeba zabrać ze sobą pod namiot.

Jak podejść do przygotowań? Pakowanie na biwak bez tajemnic

Wyprawa pod namiot potrafi być piękną przygodą i świetnym sposobem na spędzenie wakacji. Trzeba jednak dobrze się do niej przygotować, żeby później nie narazić się na nieprzyjemne niespodzianki.

Co trzeba zabrać? Wszystko zależy od miejsca, w którym zamierzamy spędzić czas. Nieco inaczej będzie bowiem wyglądało biwakowanie w Bieszczadach niż na przykład w Ameryce Łacińskiej.

Istnieje jednak grupa podstawowych produktów, które zawsze powinniśmy mieć przy sobie.

Biwakowe „posłanie”, czyli jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz w wersji plenerowej

Przede wszystkim należy zacząć od samego lokum do spania. Wiele osób decyduje się na spanie w namiocie, więc to on powinien stanowić najważniejszą część bagażu. Jak wybrać odpowiedni namiot?

Warto znaleźć rozwiązanie poręczne, wygodne w przewożeniu, a także proste do rozłożenia i złożenia. Nikt przecież nie chce tracić wielu godzin na rozkładanie namiotu, jeśli można skupić się na relaksie i spędzaniu czasu z rodziną lub znajomymi.

Szukajmy namiotów dostosowanych wielkością do naszych potrzeb, wykonanych z trwałych materiałów, które sprawdzą się w plenerze i posłużą nam przez dłuższy czas.

Śpiwór – ciepło i wygoda podczas snu

Sam namiot niestety nie zapewnia optymalnych warunków do nocowania w plenerze. Potrzebujemy również ciepłych śpiworów.

W zależności od indywidualnych potrzeb można wybrać śpiwór mumię lub kopertę. Warto także dopasować go do pory roku oraz rodzaju aktywności fizycznej. Nieco inaczej wyglądają bowiem śpiwory letnie niż te przeznaczone do wypraw wysokogórskich.

Kuchenka turystyczna – czyli przyrządzamy coś na ząb

Oprócz miejsca do spania, w plenerze potrzebujemy też akcesoriów do gotowania posiłków. Podstawą jest oczywiście kuchenka turystyczna.

Dzięki niej przyrządzimy ciepłe posiłki lub przygotujemy gorące napoje, żeby nieco się ogrzać w chłodne wieczory.

Jak wybrać kuchenkę turystyczną? Trzeba uwzględnić warunki, w których będziemy jej używać. Dodatkowo sprawdźmy dostępność paliwa, żeby nie doprowadzić do sytuacji, gdy nagle zostaniemy bez możliwości zagotowania choćby wody na herbatę.

Do wyboru jest wiele praktycznych modeli gazowych lub na paliwa płynne (benzyna, nafta, denaturat).

Krzesiwo lub outdoorowa zapalniczka

W plenerze, aby uruchomić kuchenkę lub rozpalić ognisko, potrzebujemy też zapalniczki lub krzesiwa. Bez nich funkcjonowanie na biwaku może być naprawdę trudne.

Wyjazd pod namiot z dzieckiem – co zabrać?

Wyjazd na biwak z maluchem to prawdziwe wyzwanie, gdyż oprócz standardowego wyposażenia, należy też uwzględnić szereg przedmiotów, które są niezbędne dla zapewnienia odpowiednich warunków dla najmłodszych. Co może się przydać?

Potrzebne wyposażenie – ochrona przed komarami i odpowiednie kosmetyki

Przebywanie w plenerze często wiąże się z podwyższonym ryzykiem ukąszenia przez owady. Dlatego warto zabrać ze sobą odpowiednie repelenty (spray, świece itp.). Można też zapakować moskitierę.

W razie gdy już dojdzie do ugryzień, przyda się bite away. bite away to certyfikowany wyrób medyczny, który mogą stosować kobiety w ciąży, dzieci oraz alergicy. Produkt skutecznie i szybko radzi sobie ze skutkami użądlenia lub ukąszenia przez komary, pszczoły, osy, szerszenie, gzy czy mrówki. bite away zmniejsza obrzęk uśmierza ból oraz swędzenie. Urządzenie mieści się w kieszeni, do tego jest proste w użyciu. Aplikacja zajmuje od 3 do 5 sekund. 

Zabawki

Nawet w najpiękniejszej okolicy maluchy potrzebują dodatkowych atrakcji. Nie zapomnijmy zatem o zabraniu ulubionych zabawek, które przydadzą się zarówno w drodze na biwak, jak i podczas obozowania.

Warto zapakować piłkę, paletki do badmintona i spędzić nieco czasu na wspólnych zabawach z dzieckiem.

Biwakowanie pod namiotem – pomysł na niezapomnianą wakacyjną przygodę

Opisane powyżej przedmioty i elementy wyposażenia to podstawa, którą każdy powinien dopasować do swojego trybu życia i upodobań.

Dzięki temu wyprawa pod namiot może stać się miłą odskocznią od życia w miejskiej dżungli oraz sposobem na przeżycie przyjemnej, rodzinnej przygody, która pozostanie w pamięci na długie lata.

bite away klikasz i swędzenie znika!