Spędzanie czasu na świeżym powietrzu to prawdziwa radość, nie pozbawiona jednak szeregu mniejszych lub większych niedogodności. Jedną z nich są bez wątpienia ugryzienia owadów.

Szczególnie nieprzyjemne bywają użądlenia osy. Czy istnieją jakieś sposoby, żeby się przed nimi chronić? Co zrobić, gdy już do ukąszenia dojdzie? Kilka sprawdzonych, praktycznych porad podajemy poniżej.

Dlaczego osy żądlą?

Choć osy cieszą się szczególnie złą sławą wśród wszystkich owadów, to tak naprawdę atakują głównie wtedy, gdy poczują zagrożenie, na przykład kiedy zostanie naruszone gniazdo albo owada rozdrażnią gwałtowne ruchy lub zapach. Wówczas osy atakują, dotkliwie kąsając osobę, którą uznały za wroga.

Czy można się jakoś przed tym uchronić?

Jak zabezpieczyć się przed użądleniem osy?

Skoro osy atakują głównie w obronie własnej, najskuteczniejszą metodą ochrony przed użądleniami staje się po prostu zachowanie daleko idącej ostrożności.

Jak to zrobić? Przede wszystkich zwracajmy uwagę, gdzie siadamy lub stawiamy stopę podczas spaceru w plenerze, aby przypadkowo nie przygnieść owada. Jeżeli planujemy spożywać posiłek na łonie natury, warto dokładnie przyglądać się zjadanym produktom. Owady często siadają na ciastkach i owocach oraz wchodzą do wnętrza puszek lub butelek z napojami.

Gdy zauważymy w pobliżu osę, nie należy wykonywać gwałtownych ruchów. Takie zachowanie może tylko rozdrażnić owada i sprowokować go do ataku.

Nie zawsze jednak zachowanie wszystkich środków zaradczych przynosi dobre rezultaty. Co zatem zrobić, gdy już użądlenie osy nastąpi?

Objawy użądlenia przez osę

U większości osób użądlenie osy nie jest zagrożeniem dla zdrowia. Zazwyczaj wiąże się głównie z reakcją miejscową, polegającą na pojawieniu się dotkliwego, piekącego bólu oraz wystąpieniu opuchlizny i zaczerwienienia skóry wokół ugryzienia.

Dzieje się tak dlatego, że owad, przecinając skórę, wprowadza do organizmu człowieka jad. Substancja potrafi jednak wywołać u alergików silną reakcję uczuleniową, która w skrajnych przypadkach prowadzi do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.

Jak radzić sobie ze skutkami ukąszenia osy?

W większości przypadków po ukąszeniu osy wszelkie działania lecznicze ograniczają się po prostu do uśmierzenia bólu.

Można do tego wykorzystać tradycyjnie zimne, kojące okłady. Zdecydowanie skuteczniejszym rozwiązaniem jest jednak użycie certyfikowanego urządzenia bite away, które do leczenia wykorzystuje skoncentrowane ciepło.

Na czym to polega? Jeśli w miejscu wymagającym leczenia uzyskamy temperaturę około 51 stopni dochodzi do naturalnej aktywacji procesów leczniczych w skórze bez uszkadzania jej. W ten sposób ból i swędzenie skóry znikają niemal natychmiast, przynosząc ulgę. Nie potrzeba do tego żadnych dodatkowych środków farmakologicznych, a urządzenie może być bezpiecznie stosowane u wszystkich pacjentów, nawet u całkiem małych dzieci.

Wycieczki w plener – przyjemność pod kontrolą

Korzyści płynące z przebywania na świeżym powietrzu są tak duże, że drobne niedogodności, jak choćby użądlenie osy, nie powinny nas zniechęcać do wycieczek w plener.

Warto jednak zawsze zachowywać się odpowiedzialnie i ostrożnie, a także mieć ze sobą odpowiednie środki kojące ból, jak właśnie praktyczny, skuteczny i naturalny bite away, z którym żadne ukąszenie owada nie będzie już straszne.

bite away – klikasz i swędzenie znika!