Testy dermatologiczne

Wykorzystanie skoncentrowanego ciepła po ukąszeniu / użądlenia owada jako alternatywa dla zmniejszenia obrzęku, bólu i świąd: otwarte badanie kohortowe na niemieckich plażach i kąpieliskach

Christian Müller, Beatrice Großjohann, Lutz Fischer

Badanie opublikowane w czasopiśmie Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology, 14 grudnia 2011r.

Teza badania: Obrzęk, ból i świąd są najbardziej problematyczne objawy po ukąszeniu / użądleniu owadów. Glukokortykoidy i leki przeciwhistaminowe są dobrze znane w leczeniu skutków po użądlenia owadów.

bite away® to urządzenie medyczne klasy 2A z certyfikatem CE (nieinwazyjne urządzenie przeznaczone do podawania do organizmu, które w sposób terapeutyczny podaje skoncentrowane ciepło na skórę pacjenta) w celu zmniejszenia obrzęku, świądu i bólu po ukąszeniu/ użądleniu owadów. W związku z tym przeprowadziliśmy prospektywne, nieinterwencyjne badanie kohortowe z udziałem 146 ochotników przy użyciu wizualnej skali analogowej (VAS) dla ugryzień / użądleń owadów w celu zbadania zmniejszenia obrzęku, świądu i bólu. Dane demograficzne, czas od użądlenia owadów do zastosowania skoncentrowanego ciepła, czas trwania podawania skoncentrowanego ciepła, odpowiednie zmiany skali VAS zarejestrowano dla obrzęku, świądu i bólu na początku, po 2, 5 i 10 minutach po podaniu.

Wyniki: Ogółem do badania włączono 146 osób w średnim wieku 29,4 ± 20,7 lat (zakres 2–81).
93 (63,7%) badanych zostało użądlonych przez osy, 33 (22,6%) badanych zostało ugryzionych przez komary, a 8 cierpiało na użądlenie pszczół (5,3%). Obrzęk na podstawie skali VAS zmniejszył się statystycznie po zastosowaniu bite away® od 4 przed leczeniem do 2 i 1 po 2–5 i 10 minutach. Odczucie bólu wg skali VAS wynosiła 6 przed leczeniem, 2 po 2 minutach, 1 po 5 minutach i 0 po 10 minutach. Świąd występował tylko u 52 (35,2%) pacjentów, a wg skali VAS świąd zmniejszył się z 5 przed leczeniem do 2 po 2 minutach i 0 po 5 i 10 minutach.

Wnioski: Miejscowo podawane skoncentrowane ciepło prowadzi do szybkiego złagodzenia objawów. Zwykle eliminacja skutków jest zauważalny 10 minut od zastosowania urządzenia bite away®. Redukcja bólu jest dominującym efektem. W porównaniu z alternatywnymi metodami leczenia świądu i bólu po ukąszeniach / użądleniach owadów, bite away® wydaje się być najszybszą dostępną opcją leczenia.

Wprowadzenie: Obrzęk, świąd i ból są głównymi objawami po ukąszeniu / użądleniu owadów. Owady wstrzykują do naskórka swą śliną substancję świądową i / lub wywołującą ból. W reakcjach alergicznych pośredniczą immunoglobuliny ukierunkowane na określone antygeny w jadach błonkoskrzydłych. Wywoływana jest kaskada aktywacji receptorów histaminowych, a następnie zapalenie neurogenu i obrzęk, rumień i swędzenie. Częstość występowania reakcji nadwrażliwości na „kłujące” owady wynosi od 0,4% do 3,3% 5–7 i powoduje około 40 do 100 zgonów w USA każdego roku. Objawy po ukąszeniu owadów są regularnie leczone np.: poprzez usunięcie żądła, chłodzenie i leki bez recepty. Często stosowane są sterydy miejscowo oraz miejscowo lub ogólnoustrojowo leki przeciwhistaminowe. Tylko w przypadkach ostrej anafilaksji adrenalina jest niezbędnym lekiem. Stosuje się kilka domowych środków zaradczych, takich jak cebula, cytryny, ocet lub olejek z drzewa herbacianego, żaden z nich nie ma potwierdzonej skuteczności w leczeniu objawów po użądlenia owadów.

bite away® to urządzenie medyczne klasy 2A z certyfikatem CE (nieinwazyjne urządzenie przeznaczone do podawania do organizmu, które w sposób terapeutyczny podaje skoncentrowane ciepło na skórę pacjenta) w celu zmniejszenia obrzęku, świądu i bólu po ukąszeniu/ użądleniu owadów. Mikroczip w urządzeniu kontroluje czas emisji ciepła oraz gwarantuje maksymalną temperaturę 51 ° C na płytce pokrytej złotem o powierzchni 38,5 mm² przez 3 lub 6 sekund. Pacjenci indywidualnie wybierają 3-sekundowy przycisk (ten tryb jest zalecany dla osób niespokojnych lub dzieci) lub 6-sekundowy przycisk (dla każdego innego, kto może zaakceptować czas trwania leczenia), który aktywuje urządzenie. Do tej pory wpływ skoncentrowanego ciepła na skórę po ukąszeniach / użądleniach owadów nie był oceniany w żadnym pojedynczym badaniu.

W badaniu wzięło udział 146 osób. Średni wiek pacjentów wynosił 29,4 ± 20,7 lat (zakres 2–81 lat). Użądlenia osy występowały u 93 (63,7%) osób, ukąszenia komarów u 33 (22,6%) osób, a użądlenia pszczół u 8 (5,3%) badanych (ryc. 1). Spośród wszystkich pacjentów u 108 (74%) występował obrzęk, u 85 (58,2%) ból, a u 84 (57,5%) rumień (zaczerwienienie skóry), 52 (35,6%) miało świąd, a dwa (1,4%) miał duszność. Częstotliwość objawów, jak również liczba i czas trwania zastosowanie bite away® są opisane w Tabeli 1. Pacjenci natychmiast skontaktowali się z ratownikami w celu zastosowania bite away® (72,6% pacjentów w ciągu 15 minut). Obrzęk zaobserwowano u 108 pacjentów. Obrzęk wg skali VAS zmniejszył się wraz statystycznie po zastosowaniu bite away® od 4 przed leczeniem do 2 i 1 odpowiednio po 2–5 i 10 minutach (ryc. 2A). Odczucie bólu VAS wynosił 6 przed leczeniem, 2 po 2 minutach, 1 po 5 minutach, i 0 po 10 minutach (ryc. 2B). W podgrupie pacjentów z ugryzieniem osy odczucie ból występowało u 86%pacjentów i po leczeniu widoczne było zmniejszenie VAS (VAS 7,32 ± 2,45 przed leczeniem do VAS 1,03 ± 1,21; P, 0,0001Uwzględniając wiek pacjenta, zaobserwowano porównywalne zmniejszenie obrzęku VAS w czasie u dzieci (poniżej 6 lat), młodzieży (od 6 do 18 lat) i dorosłych (powyżej 18 lat) (ryc. 3A i B). Podobnie statystycznie znaczący spadek odczucia świądu wg skali VAS był widoczny od 5 przed leczeniem do 2 po 2 minutach i 0 po 5 i 10 minutach (ryc. 2C). Zmniejszenie świądu wg skal VAS w dwóch podgrupach pacjentów z ugryzieniem osy lub komara było porównywalne. Natychmiast po podaniu bite away® nastąpił znaczny spadek świądu, niezależnie od tego, czy pacjent został ukąszony / ugryziony przez osę czy komara (ryc. 4).

Dyskusja

W tym realistycznym badaniu polowym stwierdziliśmy znaczący wpływ zastosowania bite away® na objawy wg skali VAS w przypadku obrzęku, bólu i świądu po ukąszeniu / użądleniu owadów. Miejscowo podawane skoncentrowane ciepło, które zostało rozpoznane przez pacjentów jako bardzo krótka i ukierunkowana indukcja prawie bolesnej wysokiej temperatury na skórze, doprowadziło do szybkiej poprawy odczucia nieprzyjemnych objawów. Objawy zwykle ustępowały po 10 minutach. Dominującym efektem było zmniejszenie bólu, szczególnie u pacjentów z użądleniami osy. Podobne badanie przeprowadzono w 2009 r. z zastosowaniem miejscowo hydrokortyzonu. Wyniki wykazały również zmniejszenie bólu, swędzenia, rumienia i obrzęku po użądleniach owadów, ale objawy zmniejszały się powoli – w ciągu 7 dni. W innym badaniu przeprowadzonym w warunkach eksperymentalnych pacjenci z atopowym zapaleniem skóry otrzymywali ogniskowy bodziec histaminowy (20 mC) podany przez jonoforezę, który był leczniczym środkiem znieczulającymi (lidokaina, prylokaina, ksylokaina) i leki przeciwhistaminowe (maleinian dimetindenu). Żaden ze środków przeciwhistaminowych i znieczulających nie zmniejszył znacząco intensywności świądu po zastosowaniu przez 15 minut. Natomiast badanie krzyżowe kontrolowane placebo u osób wrażliwych na komary wykazało, że profilaktycznie podawanie cetyryzyny w dawce 10 mg i ebastyny w dawce 10 mg na dobę miało znaczący wpływ na bąble i świąd wywołany przez laboratoryjne komary Aedes aegypti. Gdy cetyryzyna w dawce 10 mg była podawana profilaktycznie sama, wyniki świądu w skali VAS różniły się znacząco od grupy placebo, po 15 i 60 minutach, ale nie po 12 i 24 godzinach.

Certyfikat Vergleichssieger Sehr Gut